Herhangi bir piyasada, kendi dalında hatta tüm dallarda lider olmak çok önemlidir.Piyasada lider olmak;daha çok getiri,daha çok prestij demektir.Şu anda internet tarayıcıları piyasasındaki liderlere bakacak olursak tarayıcılardan en çok kullanan sayısı olan:İnternet Explorer.Peki neden İnternet Explorer? İnternet piyasasında belki de diğer piyasalarda lider olmak için neler yapılabilir?

Az önce belirttiğim gibi bir İnternet Explorer bir çok insan tarafından eleştirilmesine rağmen yaklaşık yüzde 55-60 ile lider konumda.Öyle ki bazı sitelerin anasayfalarında “Lütfen bu siteyi İnternet Explorer ile ziyaret etmeyiniz…” yazıyor.Peki lider olmak için ne yapmış İnternet Explorer? Bu sorunun cevabını işletim sistemimize baktığımızda bulabiliriz.Microsoft’un Windows işletim sistemi en çok kullanılan işletim sistemi olduğuna göre ve İnternet Explorer’ın da Windows işletim sistemiyle geldiğini  ve sistemden kaldırılamadığını düşünürsek cevabı bulabiliriz.Lider olabilmek için insanlara zorla bir şeyi kullandırmak… İnternet Explorer’ın da en çok eleştirilen taraflarından biri bu zaten.

Gelelim başka bir tarayıcıya.Adı Opera Web Tarayıcı.Ama pek çok insan bu ismi duymadı.Ben zaten Opera’nın herhangi bir sektörde liderliğinden bahsetmeyeceğim.ben piyasada lider olmak için.. başlığına sadık kalacağım.Evet lider olabilmek için belki en doğru şey daha önce yapılmamış olanı yapmak.Opera neyi yaptı peki? Pek çoğumuz tarayıcılarda sekmeleri severek kullanırız.Ama itiraf etmeli ki kimse hangi tarayıcı bu sekmeleri ortaya çıkardı? diye düşünmez.İnternet Explorer olsa bilirdik.Çünkü kendilerini övmeyi çok seviyorlar.Ama bunu ortaya çıkaran pek çok kişinin adını duymadığı tarayıcı Opera.Opera’nın diğerlerinden farklı  özelliklerine de bakacak olursak aralarında Opera Turbo da var.Sayfayı sıkıştırıp size yollayan bu yenilik düşük inernet hızı bağlantılarında çok işe yarayan bir özellik.Opera link de başka bir yenilik.Opera Link bütün Opera tarayıcılarınızı eşitleyen bir özellik(Opera Mini ve Mobil gibi).Şöyle bakacak olursak Opera’nın sektöre yenilikler getiren bir tarayıcı olduğunu anlayabiliriz.

Bu yazımda herhangi bir sektörde lider olmakla başlayıp, tarayıcı sektöründe liderlik ve yenilikler konusuyla devam ettim.Biri yenilikçi,diğeri en çok kullanılan tarayıcıdan bahsettim.Piyasada lider olmak için… başlığına sadık kalarak bir şeyler daha yazayım:Piyasada tanınır veya lider olabilmek için bence yapılması gereken en önemli şey yenilikçi olmaktır.Ama buna rağmen ürün yeterince tanınmıyor olabilir.Böyle gibi durumlarda ise İnternet Explorer’ın taktiğini kullanmak lazım sanırım.İnsanları ürünü kullanmaya mecbur bırakmak 🙂 Ama bu hiçbir zaman kalıcı çözüm değildir.Piyasada tarayıcılar geliştikçe insanlar İnternet Explorer’ı bırakıp Mozilla veya ona benzer tarayıcılara yöneleceklerdir.Siz siz olun insanları zorla bir şeyi kullanmaya teşvik etmeyin 🙂

Reklamlar