Diyelim ki elinizde arkadaşlarınızla birlikte çektirdiğiniz fotoğraflarınız var ve siz bunları paylaşmak istiyorsunuz.Ya da fotoğraf sanatıyla ilgilenen birisiniz.Fotoğraflarınızı; Facebook gibi bir sosyal paylaşım sitesinde değil de, fotoğraf paylaşımı için özel bir sosyal ağda paylaşmak istiyorsunuz.Bu gibi durumlarda en çok tanınan iki fotoğraf paylaşım ağından bahsedeceğim.

İlk önce Picasa Web Albümleri‘nden bahsedeyim.Picasa Web Albümleri, Google’ın bir hizmeti ve adından da anlaşılacağı gibi fotoğraflarınızı albümler şeklinde paylaşıyorsunuz.Diğer Google hizmetleri gibi sade ve anlaşılır bir arayüzü var.Picasa Web Albümleri size fotoğraf ve video paylaşımı için 1 GB alan sunuyor.Eğer daha fazla alan isterseniz “Depolama Alanı’nı Yükselt”‘e tıklayıp kendinize uygun depolama alanı satın alabilirsiniz.

Picasa Web Albümleri’nde fotoğraflarınızı ister size özel,isterseniz web üzerinde genel, isterseniz de sadece link gönderdiğiniz kişilerin görebileceği şekilde ayarlayabiliyorsunuz.Picasa Web Albümleri’ne Google hesabınızla giriş yapabilirsiniz.

Picasa Web Albümleri’nin bir de Picasa adlı yazılımı bulunuyor.Bu yazılımla bilgisayarınızdaki fotoğrafları görüntüleyebiliyor,düzenleyebiliyor ve eğer isterseniz Picasa Web Albümleri ile eşitleyebiliyorsunuz.Picasa yazılımını buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz.

Örnek Picasa Web Albümleri için tıklayın.

Flickr da yine Picasa Web Albümleri gibi fotoğraflarınızı ve videolarınızı paylaşabileceğiniz Yahoo!’nun bir servisi.Flickr, daha çok albümler şeklinde değil de ayrı ayrı fotoğrafları paylaşmak için birebir.Mesela profesyonel bir fotoğrafçıysanız ya da fotoğraflarınızı albüm şeklinde değil de ayrı ayrı paylaşmak istiyorsanız tam size göre.Flickr size aylık 300  MB fotoğraf ve 2 adet video yükleme alanı veriyor.PicasaWeb’teki gibi gizlilik ayarlalarıyla istediğiniz gibi oynayabiliyorsunuz.Sınırsız fotoğraf ve video yükleyebilmek için yılda 25 dolar verip Pro Hesap almanız gerekiyor.Son olarak, Flickr’a Yahoo! hesabınızla giriş yapabilirsiniz.

Örnek Flickr sayfası için tıklayın.

(Not: Yazı güncel olmadığından dolayı servislerin sunduğu alan farklı olabilir.)

Reklamlar