Bilgisayarınıza programlar yükleyip kaldırdıktan belli bir süre sonra sisteminizde bir performans düşüklüğü hissedersiniz ve format atma gereği duyarsınız.Ama format atmanıza gerek kalmadan sisteminizin performansını artırma yolları var.

Programları Kalıntı Bırakmadan Kaldırma

Programları kaldırdığınızda arkalarında gereksiz dosyalar ve kayıt defteri anahtarları bırakırlar.Bunlar sisteminizin zamanla yavaş çalışmasına yol açabilir.Ama programları kaldırdığınızda arkalarında iz bırakmamasını sağlayacak ücrtsiz ve basit bir yazılım var.Adı Revo Uninstaller.Bu programı Windows’un “Program Kaldır”ı yerine kullanabilirsiniz.

Revo Uninstaller‘ı indirmek için tıklayın.

Sisteminizdeki Zararlıları Kaldırın

Bilgisayarınızda bulunan zararlı yazılımlar da sistem performansınızın düşmesine neden olabilir.Zararlı yazılımları temizlemek için bir önceki yazımda bahsettiğim Malwarebytes’ Anti-Malware’ı kullanabilirsiniz.

Malwarebytes’ Anti-Malware‘ı indirmek için tıklayın.

Gereksiz Dosyaları Silin

Kaldırılan programların arkalarında gereksiz dosyalar bıraktığından bahsetmiştim. Wise Disk Cleaner’ı; Revo Uninstaller’ı kullanmadan kaldırdığınız programların kalıntılarını ve -az da olsa- onun kaçırdığı gereksiz dosyaları silmek için kullanabilirsiniz.

Wise Disk Cleaner‘ı indirmek için tıklayın.

Disk Birleştirin

Sabit diskinize dosya kopyaladıkça disk parçalanması oluşur ve bu da diskteki bir dosyaya erişim süresini uzatır.Bu problemin üstesinden gelmek için Auslogics Disk Defrag’ı ya da Piriform Defraggler’ı kullanabilirsiniz.

Auslogics Disk Defrag‘ı indirmek için tıklayın.

Piriform Defraggler‘ı indirmek için tıklayın.

Komple Sistem Bakım ve Onarım

Yukarıda saydıklarımı tek tek uğraşıp yapmak istemiyorsanız paket programları da kullanabilirsiniz.

Adavanced System Care‘ı (Ücretsiz Sürüm) indirmek için tıklayın.

Auslogics Boostspeed‘i (15 Günlük Deneme Sürümü) indirmek için tıklayın.

Tarayıcı Geçmişini, Çerezleri ve Önbelleğini Temizleyin

Sistem performansınıza çok etkisi olmasa da daha temiz bir sistem için kullanabileceğiniz Ccleaner; tarayıcı geçmişi, önbelleği ve çerezlerini sildiği gibi boş kayıt defteri anahtarlarını da siliyor.

Ccleaner‘ı indirmek için tıklayın.

Reklamlar