Uzun bir linki Twitter gibi karakter kısıtlaması olan bir yerde paylaşırken url kısaltma servislerine ihtiyaç duyarız. Aslında siz bir tweet yazarken linki yapıştırdığınızda Twitter onu otomatik olarak kısaltıyor fakat o linkin tıklanma istatistiklerini incelemek istiyorsanız ya da linki otomatik olarak kısaltmayan ve karakter kısıtlaması olan bir yerde paylaşıyorsanız (örneğin kısa mesaj yoluyla bir link gönderiyorsanız) url kısaltma servislerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yazıda en çok tercih edilen iki link kısaltma servisinden bahsedeceğim.

Goo.gl

Goo.gl, adından da anlaşalıcağı gibi Google’ın url kısaltma servisi. Goo.gl ile link kısaltmak için öncelikle goo.gl adresine gidip kısaltmak istediğiniz linki yapıştırıp kısaltabiliyorsunuz. Eğer Google hesabınızla giriş yaparsanız kısaltılmış linkin istatistiklerine de bakabiliyorsunuz.

Bit.ly

Bit.ly, Goo.gl gibi bir url kısaltma servisi. Bit.ly’e; Twitter, Facebook hesabınızla giriş yapabiliyorsunuz veya yeni bir Bit.ly hesabı açabiliyorsunuz. Bit.ly’nin Goo.gl’den ayrılan yanı, bir linki istediğiniz şekilde kısaltmabilmeniz. Örneğin ben internetbilgisayar.wordpress.com adresini bit.ly/intbilgi olarak kısalttım. Bit.ly’de de yine Goo.gl’de olduğu gibi istatistiklere bakabiliyorsunuz.

Bit.ly ile Özel Url Kısaltma

Ufa.lt

Ufa.lt da diğerleri gibi aynı işi yapıyor. Linkleri kısaltmanızı ve istatistiklerini görüntülemenizi sağlıyor. Arayüz ve istatistik bakımından da güzel bir servis. Aynı zamanda Bit.ly servisi gibi, özel url tanımlamanıza da izin veriyor. (Örneğin internetbilgisayar.wordpress.com‘u ufa.lt/intbil olarak kısalttım.)

(Not: Ufa.lt servisi bu yazıya 29/01/2012 tarihinde eklenmiştir.)
Reklamlar