yandex browser

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye arama motoru pazarına giren Yandex, Ekim 2012’de Yandex.Browser adlı, Chromium tabanlı yeni bir arama motoru çıkarmıştı. Bugünlerde de televizyonda reklamları yayınlanmaya devam ediyor. Bu yazıda Yandex.Browser’ın özelliklerinden kısaca bahsedeceğim.

Yandex.Browser, yukarıda da söylediğim gibi Google Chrome’un da içinde bulunduğu pek çok tarayıcının kullandığı açık kaynak kodlu Chromium altyapısını kullanıyor. Tarayıcıyı açtığınızda daha çok Chrome’u, biraz da Opera’yı andıran bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz. Tarayıcılarda bulunan ana sayfa düğmesi burada Yandex logolu ve sizi Yandex’in ana sayfasına ulaştırıyor. Tarayıcıda dikkat çeken şeylerden biri de hızlı erişimin, yeni sekme düğmesine tıkladığınızda o sayfada adres satırının altında belirmesi. Buraya diğer bazı tarayıcılarda olduğu gibi favori sitelerinizi ekleyebiliyorsunuz. Sık ziyaret ettiğiniz sitelerse zamanla hızlı erişimde yer almaya başlıyor.

yandex-browser

 

Yandex.Browser sadece Chrome’dan değil, Opera’dan da esinlenmiş. Yandex.Browser’da da Opera’da bulunan ve düşük hızlı, kotalı bağlantılarda -flash içeriklerden feragat ederek- daha az kota harcayarak sitelerin daha hızlı açılmasını sağlayan “turbo” özelliği yer alıyor. Turbo özelliği varsayılan olarak 128 kb/s bağlantılardan daha düşük hızlarda açılıyor. Bu özellik değiştirilebiliyor. Buraya tıklayarak ayrıntıları görebilirsiniz.

Yandex’in şu anda çok gelişmiş olmasa da çeviri servisi bulunuyor. Bu servis Yandex.Browser’a da eklenmiş.

yandex-çeviri

Sitesinde “Yandex.Browser web sitelerinin çevirisini kolayca yapar. Aralarında İngilizce ve Almanca’nın da bulunduğu çeşitli dillerden çeviri yapılabilmektedir.”  yazmasına rağmen Almancadan Türkçeye çeviri yapmayı denediğimde aşağıdaki hatayla karşılaştım. Yakında Almancadan çeviri özelliği de gelecektir diye düşünüyorum.

yandex browser2

 

Görsel açıdan güzel olan özelliklerden biri, adres satırında sitenin ana sayfa adresinin yanında, bulunduğunuz sayfanın adını göstermesi. Adres satırına tıkladığınızdaysa tam site adresini gösteriyor.

yandex browser1

 

Eklenti olarak Chrome eklentilerini destekliyor. Buradan ulaşabilirsiniz.

 

Tarayıcıda dosya indirdiğinizde indirilen dosya Kaspersky tarafından kontrol ediliyor. Ayrıca neredeyse her tarayıcıda bulunan, web sitelerini denetleyen sistem Yandex’te de var.

win-feature-safe-comtr-tur

Çoğu tarayıcı gibi Yandex.Browser da hızını tanıtmaya yönelik reklam yapıyor. Chromium altyapsını kullanan diğer tarayıcılardan geri kalmıyor. Ama günümüzde tarayıcıların hızları milisaniyelik farklarla ölçülüyor. Günlük kullanımda hepsi aynı hızda. O yüzden hız, tarayıcılar için pek de ayırt edici özellik olmuyor.

Kısaca Yandex.Browser’ın Chromium altyapısını kullanan diğer tarayıcılardan birkaç özellik dışında pek farkı yok. Eğer tarayıcınızdan sıkıldıysanız deneyebilirsiniz.

 

Reklamlar